Otevírací doba naší prodejny v Třešti.
Po - Pá 8:30 - 12:00, 13:00 - 17:00; Sobota 8:30 - 10:30.

Co byste měli vědět, než koupíte dětem obuv

Podle statistik se celých 99 % dětí rodí s naprosto zdravými nohami. Nicméně s přibývajícím věkem se toto procentu výrazně snižuje, podle některý údajů až na neuvěřitelných 67 %.

Z průzkumu také vyplívá, že hned třetina prvňáčků zahajuje svou školní docházku s různě poškozenými nohami, jelikož v předškolním věku nosili nesprávnou či nezdravou obuv.

Je tedy nad slunce jasné, že mnoho rodičů si při výběru té správné obuvi pro své ratolesti neví rady. Rodiče jednoduše nepoznají, zda se jedná o zdravotně nezávadnou obuv či o botu, které může poškodit vývoj nohy dítěte.

V tomto článku vám proto prozradíme, co byste měli vědět, než koupíte svým dětem novou obuv.

Čím se nohy deformují

Než se dostaneme k tomu, podle čeho správnou obuv vybrat, řekněme si něco o deformování nohou, čím k tomu dochází.

Deformity nohou vznikají především z nošení obuvi, která dítěti zkrátka nesedí, ať už je příliš krátká, úzká nebo špičatá. Nicméně k deformaci dochází i naopak, pokud je obuv příliš velká a noha v ní sklouzává ke špici.

K deformaci může též docházet například při přetěžování nohou dlouhou chůzí nebo přílišným stáním, dále neprospívá nadměrná tělesná hmotnost, nedostatek pohybu či chůze naboso po tvrdých površích.

Zvláštnosti stavby dětské nohy

Dětská noha je v porovnání s dospělou velice rozdílná a liší se v mnoha ohledech.

Noha dítěte velice rychle roste, a to jak do délky, tak do šířky. Mění se také její proporce. Noha malého dítěte roste v průměru 15 až 18 mm za rok, u staršího dítěte je to pak v průměru 8 - 12 mm za rok.

Jelikož kosti dítěte jsou měkké a chrupavčité, mají schopnost se rychle doformovat v případě nošení nevhodné obuvi nebo nadměrným zatížením.

Děti mají sníženou citlivost, tím pádem se může stát, že budou nosit boty, které jim již budou nějakou dobu malé a tím si budou komplikovat správný růst svých nohou. Proto je třeba velikost obuvi svých ratolestí často kontrolovat. Dítě vám ve většině případu samo neřekne, že jsou mu boty už malé.

Tvar obuvi

Dětská obuv by měla být kulatá, aby v ní bylo dostatek prostoru a palec nebyl tlačen na ostatní prsty. Čím je přední vnitřní strana rovnější, tím pro dítě lépe.

Vyvarujte se tedy nákupu bot se špičatou špičkou, která způsobuje deformaci prstů.

Vyhovující materiál z hlediska hygieny

Při výběru dětských bot je potřeba dbát i na hledisko hygieny. Proto je dobré kupovat dětem boty z přírodních materiálů, jako jsou useň či textil, které jsou prodyšné a dobře absorbují vlhkost.

V dnešní době kvalitní výrobci vybavují boty takzvanou TEX membránou, která propouští ven pot, jež v botě vzniká, na druhé straně zabraňuje pronikání vlhkosti zvenčí směrem do boty. Jestliže chcete pro své dítě opravdu to nejlepší, chcete jej udržet za každého počasí v suchu a teple, pak volte právě boty s membránou.

Vyvarujte se koupi obuvi z koženky nebo plastu. Takové boty jsou neprodyšné, hromadí se v nich vlhkost, která noze škodí, a dokonce stále drží původní tvar, tedy vůbec se noze dítěte nepřizpůsobí.

Opatek

Opatek je velice důležitou částí obuvi. Noha dítěte musí být v botě dostatečně fixována, nesmí docházet k nežádoucím bočním posunům zadní části nohy. Opatek, tedy vnitřní díl v patní části svršku boty, proto musí být dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý.

Střih svršku obuvi

Kromě opatku je z hlediska fixace nohy důležitý také střih vrchní části boty, jelikož pevně drží nohu proti opatku a zabraňuje jejímu posunu směrem dopředu.

Doporučujeme pro děti vybírat buďto šněrovací boty, nebo boty uzavíratelné páskem na sponu či suchým zipem. Pro malé děti je pak vhodné vybírat pouze kotníčkovou obuv, která dokonale zafixuje nohu vaší ratolesti.

Ohebnost obuvi v prstové části

Kvalitní dětská obuv musí být dostatečně ohebná v oblasti prsních kloubů, tedy v místě, kde se noha při chůzi ohýbá. U nejmenších dětí je velice důležité, aby obuv doslova s nohou spolupracovala.

Vyvarujte se nákupu tuhých a neohebných bot, ty totiž mohou dětem narušovat zdravý vývoj jejich nohou a způsobovat takzvané exostosy, což jsou kostní výrůstky na nártu.

Co flexibilitu boty ovlivňuje?

Flexibilitu neboli ohebnost obuvi ovlivňuje jak druh použitého vrchového materiálu a střihové řešení, tak také tloušťka a tuhost podešve. Platí, že čím je podešev silnější, tím je bota méně ohebná.

Tlumící vlastnosti obuvi

Tak jako auto má ve své výbavě tlumiče, i boty by měly disponovat buďto kvalitní podešví s tlumícími vlastnostmi (PUR, EVAC, pryž), nebo pružnou vkládací vložkou, podpatěnkou nebo anatomicky tvarovanými stélkami z pružných materiálů, jež rozdělí zatížení na celou plochu nohy a dostatečně tlumí nárazy při chůzi na tvrdém podlaží, jako je například beton, asfalt nebo dlažba.

Podpatek

U podpatku existuje, co se dětských bot týče, jednoduché pravidlo. Čím menší, tím lepší. Podpatek by měl navíc obsahovat co největší plochou pro udržení stability dítěte. Nedoporučujeme kupovat dětskou obuv s vysokým a štíhlým podpatkem.

Hmotnost obuvi

Velice důležitou, leč často opomíjenou vlastností obuvi, je její hmotnost, která by samozřejmě měla být co nejmenší, a to platí dvojnásob u dětských bot. Neboť dítě v průměru udělá za jeden den 18 až 20 tisíc kroků.

U dospělé obuvi pak platí fakt, že každé navýšení hmotnosti obuvi o 100 g znamená, že denně naše nohy zvednou o neuvěřitelnou tunu více.

ZOBRAZIT NABÍDKU DĚTSKÝCH BOT

Doprava již od 79 Kč. Více o cenách dopravy .
Zboží lze do 14 dnů vrátit nebo vyměnit. Více info .